Uždaryti

Indėniškos pirties Inipi ritualas

Data: 2017-02-05, 11:00
Organizatorius : Lietuviškos pirties akademija

Palankiai susiklosčius aplinkybėms atsirado galimybė pasiūlyti akademijos studentams sudalyvauti gana retame tradiciniame Šiaurės Amerikos senųjų gyventojų - indėnų garinės pirties, dar žinomos kaip Inipi rituale, mūsų prašymu sutiko atlikti Lietuvoje viešėjęs Danielis Vamblis Vaštis (Belgija).

Inipi - tai ne tik tik garinė pirtis, tai ir įdomi net 4 valandas trunkanti procedūra - ritualas, tai taip pat erdvė dvasinėms praktikoms - apsivalymui, gydymui, transformacijai ir maldai

Inipi yra Lakotos etninės grupės indėnų kalbos žodis, kurį sudaro du žodžiai - Inyan ir Tipi. Inyan yra tai, kas yra iš gilios senovės ir laiko išmintį. Šios senovinės būtybės yra akmenys, kurie yra įkaitinami šventoje Ugnyje ir įnešami į pirtį. Tipi – tai Lakotų namai, kuriuose jie gyveno.

Daniel Wambli Washte (Daniel Geras Erelis) nuo 2000-ųjų metų Inipi pirties tradicijų mokėsi  iš Lakota genties indėno, gyduolio, saulės šokio vado Steve Mc Cullough .

Indėniškos pirties Inipi ritualas

Ritualo video

Inipi mikroklimatas

Inipi mikroklimatas

Inipi procedūros mikroklimatas buvo matuotas 2 taškuose - apie 30 cm žemiau kupolo aukščiausio taško - šiek tiek aukščiau sėdinčių žmonių galvų , ir palei sieną - maždaug sėdinčio žmogaus galvos aukštyje.

Matavimų duomenis matote paveikslėlyje. Aiškiai matome, kad temperatūra palaipnėje keitėsi gana nemažai (raudona linija) - nuo 40°C procedūros pradžioje ir gale iki 60°C procedūros viduryje. Vis tik 60° buvo neilgą laiko tarpą - 2 ir 3 užėjimo pradžioje, iškart po naujos karštų akmenų porcijos įnešimo. Savaime tokia temperatūra nieko nestebina - tai yra visiškai „vaikiškas“ pirties režimas. Tačiau drėgmė inipi svyravo dar labiau - nuo 25 iki net 95%. Būtent dėl aukštos drėgmės pirmo užėjimo metu tapo gana trošku. Situaciją pablogino tai, jog tai buvo pirmas užėjimas, kai žmonės dar neįpratę prie drėgmės. Grafike šie momentai pažymėti raudonomis aureolėmis.

Paveikslėlyje aiškiai matome keturis periodus, kai žalia linija (rasos taškas) kyla aukštyn ir ten išlieka kurį laiką. Kiekvienas jos „šuolis“ - tai vandens šlakstymo ant akmenų rezultatas. Šie karšto klimato periodai - tai tradiciniai inipi užėjimai:

  • pirties pasveikinimas - 35 min.
  • galių (dvasių) kvietimas (invokacija) - 35 min.
  • maldos, ketinimų išsakymas - 45 min.
  • galių paleidimas, padėka - 19 min.

Prieš pirties pasveikinimą dar matome 18 min. trukmės laiko tarpą su vienu nedideliu garo užpylimu pradžioje - tai yra mums skirtas pasakojimas ir savotiškas instruktažas.

Antro užėjimo viduryje matome „duobę“ - tai buvo nenumatytas palapinės durų atidarymas, kurio metu iš palapinės išėjo vienas dalyvis, kuris dėl plaučių funkcijos dalinio nepakankamumo turėjo palikti garinę. Po jo išėjimo dviem akmenų apšlakstymais Danielis atstatė inipi mikroklimatą iki pradinio lygio.

Matome, kad pirtinikas užėjimo viduryje stengėsi palaikyti maždaug 45°C rasos taško temperatūrą. Toks klimatas tiksliai atitinka lietuviškos garinės, kurioje vanojamasi atmosferą, kas dar sykį parodo, kad nepriklausomai nuo pirties tipo ir dalyvių patirties bei kultūros pirtyse stebime maždaug tą patį klimatą.

Kas dėsto

Daniel Wambli Washte

Ritualą aš visada vedu taip, kaip ilgą laiką buvau mokytas Lakotos genčių sąjungos indėnų. Ji yra palydima jų šventųjų giesmių ir praturtinma mano, kaip gyduolio patirtimi. Mane visados žavėjo Amerikos indėnų dvasinis pasaulis. Tas faktas, kad jie nestatė bažnyčių ar koplyčių, skirtų melstis Dievui atvėrė man akis į jų dvasinį pasaulį, kurio centre – Didžioji Paslaptis. Aš sąmoningai pradėjau ieškoti Gyvojo Dievo - Kūrėjo patirties, kuri atvira ne tik indėnams, bet plaukia iš mūsų širdies ryšio su aplinkiniu pasauliu. Mes visi esame indėnai, jei gerbiame Žemę ir ant jos gyvenančius gyvus sutvėrimus.

Savo pimąją Inipi aš padariau daugiau nei prieš 20 metų, o nuo 2000 aš dar labiau įsitraukiau į šį darbą, iš pradžių kaip kūrikas, o vėliau kaip Inipi ritualų padėjėjas. Vienas iš mano mokytojų buvo Stivas Mak Kalogas. Jis yra senosios tradicijos žiniuonis ir Saulės šokio meistras. Nuo 2000 metų tapau jo mokiniu bei prodiuseriu, organizavau jo renginius Belgijoje, Olandijoje ir Portugalijoje.

Praeitais metais gydomojo ritualo metu iš Stivo gavau dvasinį Vamblio Vaštės, kitaip - Gerojo Erelio vardą. Noriu jį pateisinti, o ne tik nešioti kaip titulą.

Gyvendamas gyduolio gyvenimą, aš stačiau indėniškas pirtis ir vedžiau ceremonijas daugelyje Europos šalių dalindamasis šia kuklia dovana bei kurdamas ryšį tarp žmonių, jų gimtosios žemės ir amžinojo gyvybės rato.
Dar kita mano darbo dalis yra darbas su augalais – mokytojais ir vizualizacijų sesijos.

Inipi yra vieta, kur pirminiai elementai – Ugnis, Vanduo, Oras ir Žemė susitinka tiek savo fizine tiek ir metafizine forma. O ritualo dalyviai tampa 5-uoju elementu, atstovaujančiu visuotinę Dvasią, įgavusią kūnišką pavidalą. Inipi yra kaip portalas, realizuojantis gilų ryšį su sakralia ir visuotine Būtimi ir transformujantis žemesnės prigimties struktūras.

4 užėjimų arba 4 „durų“ metu Gyvybės dvasios bus pakviestos prisijungti prie mūsų, klausyti mūsų širdžių ir iš naujo susijungti į bendrą ratą.

Stivas Mak Kalogas
Stivas Mak Kalogas - Danieliaus Mokytojas, indėnų papročių populiarintojas, žinomas aktyvistas. Plačiau: http://www.chiefstevemccullough.com

Danielis šia pirties dovana dalinasi be jokio nustatyto mokesčio – tiesiog galėsite atsidėkoti pagal savo pajautimą ir galimybes.

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“