Uždaryti

2-asis Lietuvos vanojimo Čempionatas

Jūs esate čia: Namai » Pirties akademija » Vanojimo čempionatai » 2-asis Lietuvos vanojimo Čempionatas

RobertasAudraErnesta

2012 m. vasario 16 d.
Panevėžys, viešbučio „Romantic“ SPA 

2012 m. vasario 16 d. Panevėžyje, viešbutyje „Romantic“, buvo surengtas 2-asis Lietuvos vanojimo čempionatas. Pirmasis toks čempionatas vyko 2010 m. gruodį Druskininkuose, o jo nugalėtojai buvo deleguoti į 3-iąjį tarptautinį vanojimo čempionatą 2011 m. vasario mėn. Džiugu, jog vanojimo čempionatai jau tapo gražia tradicija ir visos Lietuvos pirtininkų laukiamu renginiu. 

2-ajam čempionatui Panevėžys buvo pasirinktas dėl kelių priežasčių. Visų pirma, geografinės: čia patogu atvykti tiek iš Vilniaus bei Kauno, tiek iš vakarų ar šiaurės Lietuvos. O ir svečiams iš Latvijos netoli. Kita priežastis buvo noras paskatinti čempionate dalyvauti ir vietinius panevėžiečius, sudaryti galimybę įvairių regionų žmonėms daugiau sužinoti apie vanojimą bei sveiką pirtį. O trečioji priežastis – naujai atsidaręs viešbučio „Romantic“ pirčių kompleksas „Etno-SPA Lietuva“, kuriame buvo galimybė pristatyti daug ir įvairių pirties procedūrų – nuo tradicinio vanojimo iki pačių įvairiausių masažų, procedūrų su augalais ir t.t. Žiūrovai galėjo išbandyti aukštaitiškas, žemaitiškas, suvalkietiškas, dzūkiškas ir net latviškas pirties programas. Čempionato dalyvių pasirodymai vyko kitoje erdvėje – viešbučio SPA zonoje, kur buvo pastatyta specialiai čempionatui „Pirčių pasaulio“ sukonstruota vanojimo kabina su krosnele. 

Čempionate pareiškė norą dalyvauti 12 dalyvių – 9 vyrai ir 3 moterys. 4 kauniečiai, 3 vilniečiai, po vieną iš Šiaulių, Kuršėnų ir Ignalinos. Džiugu, kad tarp dalyvių buvo ir pora Panevėžio atstovų. Vadinasi, idėja paskatinti vietinių panevėžiečių domėjimąsi pirtimi ir vanojimu pasiteisino. 

Čempionatą vertino autoritetinga žiuri komisija: 1-ojo Lietuvos vanojimo čempionato nugalėtojas Saulius Davidavičius, LPA pirtininkų Gildijos Tarybos narė Nijolė Nagurnaitė, LPBD vadovas Egidijus Žukauskas, Dvaro pirties klubo vadovas Valdas Rimavičius bei svečias iš Latvijos Romualds Lamsters. Teisėjų darbą koordinavo bei dalyvių pasirodymus komentavo teisėjų komisijos pirmininkas, LPA vadovas Rimas Kavaliauskas. Čempionate stebėtojo ir garbės svečio teisėmis dalyvavo daugeliui puikiai pažįstamas pirties mokytojas bei 1-ojo tarptautinio vanojimo čempionas, vanojimo mokyklos vadovas Vasilijus Liachovas iš Rusijos.

Drauge su V. Liachovu atvyko ir dar vienas svečias – žmogaus auros testavimo specialistas Sergejus, kuris atsigabeno specialų prietaisą, matuojantį biopotencialus. Šiuo prietaisu buvo testuojami visi dalyviai bei jų modeliai prieš vanojimą ir po jo. Taigi čempionate atsirado įdomi galimybė įvertinti, kaip vanojimas veikia žmogaus būseną. Užbėgant už akių, galima pasakyti, kad tas poveikis modeliams neabejotinai teigiamas, po vanojimo jų būklė labai pagerėdavo. Daugeliu atvejų vanojimas teigiamai paveikė ir vanotojus, tačiau čia būta ir išimčių. Bet kokiu atveju, idėja įdomi, verta dėmesio, o eksperimento rezultatams apibendrinti, matyt, vertėtų skirti ir atskirą straipsnį. Juo labiau, kad, anot Teisėjų komisijos pirmininko R. Kavaliausko, visai realu ir įdomu ateities čempionatuose įvertinti ir šį kriterijų, ne tik tradicinius – kūno šildymo, saugumo ar estetikos. Šis eksperimentas buvo įdomus visomis prasmėmis, jis leido į vanojimą pažvelgti kitu aspektu ir, galimas dalykas, padėjo pagrindus naujai tyrimų krypčiai. O į ką tai išaugs, parodys ateitis.

Grįžtant prie pačių varžybų, negalima nepaminėti daugelio su smalsumu, nekantrumu ar abejonėmis ir skepticizmu lauktos naujovės – vanojimosi rungties. Labai galimas dalykas, kad tokia rungtis vyko pirmą kartą – bent jau nepavyko aptikti informacijos, kad kas nors, kur nors, kada nors būtų daręs ką nors panašaus. Taigi labai gali būti, jog šioje srityje lietuviai vėl bus pradininkai – kaip ir apskritai su idėja rengti vanojimo čempionatus. Tačiau kadangi rungtis nauja, dalyviai idėją sutiko kiek nedrąsiai – dalyvauti pasiryžo tik trys. Dėl šios priežasties buvo nutarta prizinių vietų neskirstyti, apsiropojant tik specialiomis nominacijomis. Prizas už geriausią vanojimosi techniką atiteko Vladui Jokubauskui iš Kuršėnų, o Vanojimosi Gurmanės titulą pelnė Ernesta Bajorinienė iš Šiaulių.

Tačiau labiausiai visų dėmesį, žinoma, traukė klasikinio vanojimo rungtis. Nors buvo minčių ir siūlymų, kad galbūt vertėtų atskirti „profesionalus“ nuo „neprofesionalų“, bent jau šį kartą buvo nuspręsta to nedaryti. Pagrindinė priežastis – tiesiog sunku atrasti kriterijų, kaip tai įvertinti. Vieni ar kiti lankyti (arba nelankyti) pirties mokslai – dar toli gražu ne priežastis žmogų priskirti vienai ar kitai grupei. Nes visada yra tikimybė, jog žmogus, kuris formaliai yra savamokslis, parodys itin gerus rezultatus, nustebins netikėtais atradimais ir puikiu pasirodymu. Kaip, tiesą sakant, ir priešingai... Visgi šis čempionatas rezultatų prasme didelių staigmenų nepateikė. Galbūt buvo galima tikėtis, kad vienas ar kitas dalyvis pasirodys šiek tiek geriau ar šiek tiek prasčiau, visgi bent apytiksliai panašius rezultatus buvo galima ir prognozuoti. Regis, nemažai lėmė ir patirtis. Čempionate dalyvavo keturi pernykščio vanojimo čempionato dalyviai. Ir visi keturi šiemet – pirmajame lentelės penketuke. Vienintelis varžybų naujokas ir atradimas – ketvirtąją vietą užėmęs kuršėniškis Vladas Jokubauskas, kuris visai drąsiai galėjo pretenduoti ir į prizinę vietą. Bet galbūt kaip tik čia ir pristigo minėtosios varžybų patirties, o gal ir truputėlio sėkmės. Ką gi, galbūt kitas kartas nemeluos... Tačiau pasitempti, regis, vis vien teks. Kaip pastebėjo pernykštis vanojimo čempionas ir šiųmečių varžybų teisėjas S. Davidavičius, per tuos metus nuo praėjusio čempionato vanojimo lygis gerokai pakilo. Kita vertus, iš tiesų labai stipriai pasimatė ir dalyvių lygio skirtumų. Nes greta tikrai gražių, subtilių ir techniškų pasirodymų buvo ir pakankamai kurioziškų situacijų. Pvz., visus smagiai pralinksminusio atvejo, kai vanojimo pabaigoje modelis ėmė vanoti pats save arba kiek mažiau linksmo, kai vienas dalyvis savo modelį nuplakė neplikintu kadagiu. Taigi ateityje visgi, matyt, gali tekti mąstyti apie vienokius ar kitokius atrankos ar dalyvių kompetencijos patikrinimo būdus. Tačiau tai – klausimai ir pamąstymai ateičiai. O šių metų Lietuvos vanojimo čempionu tapo kaunietis Robertas Gruzinskas, pademonstravęs gražų, subtilų ir stabilų vanojimą. Vos per 0,05 balo nuo jo atsiliko taip pat kaunietė Audra Staskevičienė su artistišku ir gražiu, tikrai Perkūnijos vardo vertu pasidodymu. Trečiąją vietą užėmė dar viena šio čempionato favoritė, šiaulietė Ernesta Bajorinienė, savo pasirodyme naudojusi ne tik įvairias egzotiškas vantas, bet ir sugebėjimą derinti vanojimą su masažo, Ajurvedos elementais. 

Po oficialiosios varžybų dalies žiūrovų ir dalyvių laukė „razina“ – Baltiškos pirties žvaigždžių valanda, kurioje pasirodė čempionato teisėjai R. Lamsters, S. Davidavičius bei R. Kavaliauskas. Visi trys dirbo su tuo pačiu modeliu, demonstruodami skirtingas vanojimo technikas bei metodus. Ką gi, dalyviai turėjo puikią progą įsitikinti, kad teisėjai sugeba ne tik skaičiukus rašyti, bet ir yra tikri savo amato profesionalai. 

Po pasirodymų veiksmas persikėlė į viešbučio „Romantic“ restoraną. Rezultatų laukimo įtampą praskaidrino Kauno 1-osios muzikos mokyklos folkloro ansamblio „Sauluva“ atliekamos liaudies dainos, sutartinės, kanklių muzika. 

Daugelis kalbintų dalyvių bei svečių džiaugėsi jaukia kamerine čempionato aplinka bei draugiška atmosfera. Nors varžybų įtampa, be abejo, buvo, smagu, kad dalyviai jautėsi labiau kolegos nei konkurentai ir ne tik atidžiai stebėjo vieni kitų pasirodymus, bet negailėjo ir šypsenų, ir plojimų, ir tiesiog draugiško pasidalijimo savo pastebėjimais. O tai turbūt ir yra didžiausias šio čempionato laimėjimas. 


Taip pat skaitykite

 

Taip pat skaitykite

Taip pat skaitykite

1-asis Lietuvos Čempionatas, 2010

1-asis Lietuvos Čempionatas, 2010

Vanojimas yra pagrindinis pirties veiksmas. Sugebėjimas vanoti - pagrindinis pirtininko gebėjimas. Pirmasis Lietuvos vanojimo… Toliau

Vanojimasis

Vanojimasis

Jei pirtininko nėra, jis užsiėmęs ir niekas nugaros nepakaso, nenušveičia, o pačiam tai padaryti –nepatogu, natūralu, kad… Toliau

Komentarai

Straipsnis turi 1 komentarą

Rimas Kavaliauskas

2012-08-07, 14:33:13

Įdomu kaip pavyks suorganizuoti 3-ąjį Lietuvos vanojimo Čempionatą

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“