Uždaryti

Medžiai ir žolės pirtyje

Data: 2017-06-17, 10:00
Organizatorius : Lietuviškos pirties akademija

Lietuviška pirtis neįsivaizduojama be medžių ir žolynų. Būtent jų gausa, įvairovė ir išradingas panaudojimas ypač žavi visus, pirmą kartą išbandžiusius jos malonumus. Todėl pažinti ir išmokti naudoti augalus, susipažinti su svarbiausiomis jų savybėmis - viena įdomiausių ir patraukliausių pirties studijų temų. 

Lietuviškos pirties akademija kiekvieną vasarą organizuoja seminarus bei stovyklas, kuriuose mokomasi pažinti ir atskirti augalus natūralioje gamtoje, pabendrauti su augalus išmanančiais specialistais, aplankyti botaniniu požiūriu įdomias vietas (jau esame aplankę Skinderiškių dendroparką, Platelių dvaro sodybos parką, VDU Botanikos sodo vaistinių ir prieskoninių augalų kolekciją ir kt.). 

Šiais metais, artėjant Rasoms, kviečiame į vienos dienos teorinį seminarą ir ekskursiją po Girionių dendrologinį parką (Kauno raj.). 

Apie parką

Girionių dendrologinis parkas užima beveik 250 ha. Jis pradėtas kurti 1960 metais. Per penkis dešimtmečius bendromis Miškų instituto, Miškų ūkio technikumo (dab. Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegija) ir Miškų tyrimo stoties (dab. Dubravos eksperimentinė mokomoji miškų urėdija) pastangomis sukurtas vienas didžiausių ir turtingiausias medžių ir krūmų rūšimis Lietuvos parkas. Tai gamtinis kompleksas su ryškiais kraštovaizdžio elementais, geologinėmis vertybėmis ir išlikusia turtingos sudėties laukine augmenija. Šiuo metu jame auga 255 medžių bei krūmų rūšys bei porūšiai, tarp kurių yra ir medžių, priskiriamų valstybiniam genetiniam fondui. Gausu ir įdomių, vertų pažinti žolinių augalų. 

Ekskursijoje po parką mus lydės Kauno miškų ir aplinkos kolegijos direktroriaus pavaduotoja akademinei veiklai doc. Loreta Semaškienė

Antroje seminaro dalyje persikelsime į auditoriją ir apie pamatytus (ar nepamatytus, bet irgi labai reikalingus) augalus pakalbėsime teoriškai, susipažinsime su jų savybėmis ir panaudojimo būdais, išsiaiškinime, kas kur tinka, o kas ne. Teorinę seminaro dalį veda pirtininkė, žolininkė Birutė Masiliauskienė.

Seminaro grafikas

9:50 val. Renkamės prie  Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos (Liepų g. 1, Girionys, Kauno raj.)

10:00 - 12:00 val. Ekskursija po Girionių parką (tema - Augalų pažinimas). Vaikščiosime po gamtą, todėl prašome pasirūpinti tinkama apranga bei avalyne, o esant reikalui - ir apsauga nuo lietaus!

12:00 - 12:30 val. Pietūs (arbata, suneštinis stalas)

12:30 - 16:30 val. Teorinė paskaita kolegijos auditorijoje (temos Medžių savybės ir Žolės pirtyje)

Pastaba. Šiame seminare vantų rišimas nėra numatytas - tam bus skirti kiti seminarai. Sekite mūsų informaciją!

Temos

  • Augalų pažinimas

    Reali pažintis su augalais - ekskursija į gamtą, kurios metu mokomasi rasti ir atpažinti pirtyje naudojamus ar priešingai - vengtinus augalus, mokomasi juos atskirti, taisyklingai ir nežalojant gamtos rinkti.  



    Jei norite greičiau patekti į šios temos mokymus...

    Jūs galite iš ansto pareikšti pageidavimą išklausyti pirties studijų temą „Augalų pažinimas“. Atsiradus progai būsite pakviestas (-a) į seminarą, kuriame bus dėstoma ši tema. Iš anksto pageidaujantys taip pat gauna tam tikras nuolaidas.

  • Medžių ir žolių savybės

    Lietuviškoje pirtyje augalų naudojama labai daug. Visų pirma tai vantos, kurios dažniausiai rišamos iš medžių. Tačiau žolės taip pat labai plačiai naudojamos. Todėl šioje temoje apžvelgiame Lietuvos miškų ir laukų turtą - augalus, kuriuos naudojame lietuviškoje pirtyje. Toliau tęsiamas susipažinimas su pagrindiniais lietuviškoje pirtyje naudojamais medžiais, žolėmis  ir jų botaninėmis savybėmis.

    Temos turinys (gali būti tikslinamas)

    • Vantų įvairovė - Lietuviškos pirties nematerialusis paveldas,
    • Medžių ir žolių pavadinimas - moksliniai ir liaudiški
    • Augalų veikliosios medžiagos
    • Tradicinis augalų naudojimas liaudies medicinoje
    • Tipiški augalų naudojimo pirties procedūroms atvejai
    • Žolės poveikis sveikatai
    • Kontraindikacijos, jei jos yra
    • Rekomandacijos ir receptai

    Kai ir kas gaminama iš žolių plačiau mokomės Augalinių priemonių gamyba temoje.

    Medžių sąrašas, privalomas žinoti pirtininkui profesionalui:

    Bazinis sąrašas (pristomas temoje Augalai pirtyje):

    Sąrašo tęsinys (pristatomas šioje temoje):


     



    Jei norite greičiau patekti į šios temos mokymus...

    Jums trūksta šios įskaitos:

    Ši tema turi papildomos informacijos, kuri matoma prisijungusiems naudotojams.
  • Pirties augalų mitologija

    Teorinė tema, kurioje toliau tęsiamas susipažinimas su pagrindiniais lietuviškoje pirtyje naudojamais medžiai , žolėmis , tačiau šį kartą sužinosite, kad kiekvienas augalas turi savą istoriją, mitologiją, apipintas pačiais įvairiausiais tikėjimais, prietarais, legendomis...

    Pirtininkas šias žinias visada gali naudingai išnaudoti, įdomiai paįvairindamas procedūrą, taip pat panaudodamas akiai neregimas, bet daenai gerai jaučiamas jų paslėptas savybes ir pasmes. Temoje kalbame apie:

    • Žmogaus ir medžio santykį.
    • Medžių mitologiją.
    • Tikėjimus,
    • Energetines įvairių vantų savybes. 

     



    Jei norite greičiau patekti į šios temos mokymus...

    Jums trūksta šios įskaitos:

Kas dėsto

Docentė, miškininkė Loreta Semaškienė

Pirtininkė, žolininkė Birutė Masiliauskienė

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“